< < Çocuklar için Güvenli İnternet Kullanım Kuralları - Kıbrıs Çocuk ve Ergen Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi

Çocuklar için Güvenli İnternet Kullanım Kuralları

Çocuklarımıza Güvenli İnternet Kullanımını Nasıl Anlatabiliriz?

Evet Dünya Belirsiz, Tekinsiz ve Kontrol Edilemez Bir Süreç İçerisinde Ancak Anne Baba Olarak Tüm Bunların Yanında Kendi Bireysel Alanınızda Öngörülebilir Çerçeve içinde Kendi Tablonuzu Yaratmanız Mümkün…   

Günümüzde en sık karşılaşılan sorunlardan biri karşılıklı sosyal iletişimin yüzeysel ve yetersiz kalmasıdır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda da beraberinde duygularınızı tanıyıp ifade edebilme, duygu düzenleme, öz-denetim, problem çözme, stresle baş edebilme becerilerinde yetersizlik ve bu durumlardan kaynaklanan sorunların artması kaçınılmazdır.

İnternet ve televizyonu içinde bulunduğumuz sürecin bir sonucu olarak normal alışkanlığınızdan daha fazla kullanmak zorunda olduğunuzun farkında olmak; Buna bağlı da kullanım şeklinizi yapılandırmak önemli. Kullanım amacınız, ihtiyaç duyduğunuz saat aralığı, diğer günlük sorumluluklarınızı planlayarak daha kontrollü kullanım sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuza İnternet Kullanımına Dair Bazı Temel Kuralları Öğretebilirsiniz!

 • Kibar ve saygılı bir kullanıcı ol, sana saygı gösterdiklerinden emin ol.
 • Adını-soyadını, okulunu, adresini, telefon numarasını, aile bireylerinin adı vb. gibi kişisel bilgilerinin paylaşılması güvenli değildir.
 • Gerçek hayatta arkadaşlarının yüzüne söylemeyeceği ifadeleri internet ortamında da söylememesi ve ona söylenirse de size bunu anlatması (Eğer internette bir kişi veya bir şey seni üzüyor, kafanı karıştırıyor veya seni baskı altına alıyorsa ailene güven ve bunu paylaş/anlat!)
 • Gerçek hayatta olduğu gibi, internet ortamında da tanımadıklarını arkadaş edinmek doğru değildir.
 • Tanımadığın kişilerden gelen veya tanısan da kafanı karıştıran kimselerden gelen dosyaları, mesajları, görüntüleri kabul etme, açma
 • İnternette gördüğün herşeye inanma, güvenilir bilgi için güveneceğin kişilere danışabilirsin.
 • Bulunduğun yeri, ortamı, telefonunu, şifreni kimseyle paylaşma
 • İnternete girmeden önce aile büyüğünden izin al.
 • Düşün, karar ver seni ve aileni üzmeyecekse paylaş emin değilsen paylaşma!
 • Paylaştıklarını geri alamayacağını unutma.
 • Her gördüğüne güvenme ve merak ettiklerini güven duyduğun aile büyüklerine sor.

 

Anne babaların Dikkat Etmesi Gereken Bazı Önemli Bilgiler

Çocuğunuzun internet kullanımına dair sorun yaşadığını düşünüyorsanız; bir uzmana (psikiyatrist/psikolog) danışabilirsiniz.

 • Ev içinde yaklaşımınız sakin bir şekilde, uygun bir zamanda durumu yalnızken göz teması kurarak konuşmak onu ne kadar önemsediğinizi hissettirerek endişelerinizden bahsedebilirsiniz. Çocuğunuzun nasıl davranmasını istiyorsanız tıpkı bir ayna gibi kendinizi yansıtabilirsiniz.
 • Çocuklarınızı fiziksel aktivitelere yönlendirmek, evcil hayvanın bakımı (köpeği gezdirmek gibi), spor, kitap okuma alışkanlığının kazandırılması, buna dair motivasyonu nasıl sağlayacağınıza odaklanmak, sanatsal aktiviteler, okul öncesi dönemden itibaren müzik, eğitici kitaplar, karşılıklı oyunlar ve yaşa uygun sorumluluklara (akademik başarı dışında) odaklanmak çocuğunuzun zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimine destek olurken dijital ortamlara bağ kurmasını sınırlandıracaktır.”
 • Uyku, beslenme, öz-bakım gibi temel gereksinimlerin mümkün olduğunca internet, televizyon ve akıllı telefonlardan dayanak alınmadan, bu düzenlerin başarılmasına dikkat ediniz.
 • Küçük yaş çocukların güvenli kullanım alışkanlığı kazanıncaya kadar bilgisayar, tablet ya da telefon kullanımını ortak alan ve araçlarda sağlayabilirsiniz.
 • Çocukların erişim alanlarını yapılandırmak faydalı bir yaklaşımdır (filtrelenme, gerekirse güvenlik programları ile güvenliği arttırmak).
 • Çocuğa bazı sınırlar koyarken ebeveynler de kendi internet, bilgisayar, tablet ve telefon kullanımına dikkat etmelidir.
 • İnternetteki her bilgi doğru değildir. İnternette elde ettiğiniz bilgilerin bilimsel verilere dayandığından emin olunuz.

Bu sitede yer alan tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve / veya tedavi amaçlı kullanılamaz.

Kıbrıs Çocuk Ergen Psikiyatri

Kıbrıs Psikolog ve Psikoterapi Merkezi

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Kıbrıs, Psikiyatri, Çocuk ve Ergen

Psikolog

<

Psikoterapi merkezi

Kıbrıs çocuk psikoloğu

Ergen psikoloğu

Kıbrıs oyun terapisi

kıbrıs çocuk ergen psikoterapisi

kıbrıs çocuk ergen psikoloğu

Aile danışmanlığı

Lefkoşa Psikolog

Lefkoşa çocuk ergen psikiyatri

kktc psikolog

kktc çocuk ergen psikiyatri

kktc çocuk ergen psikolog

kktc oyun terapisi

lefkoşa psikiyatri

lefkoşa psikolog