COVID-19 KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ANNE BABA OLMAK - Kıbrıs Çocuk ve Ergen Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi

COVID-19 KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ANNE BABA OLMAK

Koronavirüs/COVID-19 Günlerinde Anne Baba Olmak

Zor Zamanlarda Psikolojik Dayanıklılık Önlemleri

Çocuk büyütmek, zaman zaman keyifli ve huzur verici zaman zaman da öfkelendirici, yorucu ve hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabiliyor. Her anne babanın çocuk büyütürken umutları, hedefleri ve beklentileri vardır.

İçinde bulunduğumuz dönem içerisinde hem kendi geleceğe dair kaygılarınız hem de çocuk büyütmekteki kaygılarınızın daha da zorlayıcı olabileceğini öngörebilmek; Bu sürecin ne kadar gerçekçi hedefler, doğru ve geçerli önleyici yaklaşımlarla aşılabileceğinin bilincinde olmak zor sürecin çok daha güçlü üstesinden gelmeye yardımcı olacaktır.

Çocuklar sizin sözel ve sözel olmayan tepkilerinizin gizli birer izleyicisi olarak gözlemler. Koronavirüs ve içinde bulunduğunuz süreçte duyduğu konuşmalar (medya kaynaklı, yetişkin sohbetleri…) hakkında sizin söyledikleriniz, mevcut önleme çabaları ve bu konuyla ilişkili olaylar, çocuğunuzun kaygısını arttırabilir veya azaltabilir.

Bu süreçte günlük rutinlerin devam etmesi ve sizin ve çocuğunuzun koşulların getirdiği yeni yükümlülüklerin uygun bir biçimde planlanması önemlidir.

Sevgiyi öğretmek

Sevgi, seven anne babalar tarafından öğretilir. Bebeğin varlığı ile oluşan sıcak canlılık sevginin varlığıdır. Sevgi sadece yaşanmaz, öğretilir de. Anne babalar sevginin öğretilmesi gerektiğini anlamalıdır. Çocuğun ihtiyaçlarının karşılanması için sunulan sevecen bakım, çocuğun ihtiyaçlarının karşılanması için sunulan sevecen bakım, çocuğun hayatında sevginin canlı tutulmasında çok önemli bir yer tutar. Sevgi sert, öfkeli ve yüksek bir ses yerine, yumuşak ve sevecen bir ses tonu kullanılarak öğretilir. Sevgi, bir çocuğun aşağılamak, ders vermek veya küçük düşürmek yerine, onu sevecen ve olumlu sözcükler kullanarak yüreklendirerek öğretilir. Çocuk onu, sizin gözlerinizde görecek, hissedecek ve tüm ilginizin de farkına varacaktır.
Daha fazla vakit geçirdiğiniz şu günlerde; özellikle de akşamları hikayeler okuyun, sözel/sözel olamayan (gülümsemek) ve oyunlar oynayın. Böylece çocuğunuzun kendini güvende hissederek mutlulukla yatağa gitmesini sağlayın. Onu koruma duygusuyla sarın, onu şımartmış olmazsınız. Aksine size daha çok saygı duyarak taleplerinizi karşılayacaktır.

Mümkün olduğu kadar açıklama yapın

•Aile bireylerinin veya arkadaşlarının herhangi bir şekilde hastalandığı durumlarda, çocuklar korku ve yoğun endişe duygusu yaşarlar. Büyüklerin ve kendisinin üzüntüsünün korkusunu ile kendi yaptığı bir yaramazlığın cezası olduğu düşüncesini yaşayabilir. Biri hastalanmışsa kendisinin ve sevdiği aile bireylerinden birisinin hastalanabileceğine dair korku duygusu yaşama olasılıkları yüksektir.
•Öncelikle kişisel hijyen kurallarına uymakta zorluk çıkaran çocuğunuza karşı sakin bir şekilde karşılık veriniz.
•Öfkeli yaklaşımdan ve tehdit edici konuşmalardan (senin yüzünden eve hastalık bulaştıracaksın ve zarar göreceğiz, hasta olursan, tek başına bir odada kalacaksın gibi) kaçının!
•Yaşına uygun güzel bir biçimde kişisel hijyenin sadece onun değil hepimizin uyması gereken koruyucu bir sorumluluk olduğunu hatırlatıp, nasıl yapacağımızı sakin bir şekilde gösteriniz.

Dürüst olun

•Çocuklar da bilmedikleri şeylerden ve belirsizliklerden normalden farklı yüksek düzeyde endişe duyarlar; Gerçek bilgiler verilmediğinde, çocuklar olayları olduklarından çok daha kötü biçimde hayal ederler. Anlatmamak, sorularını görmezden gelmek, konuyu kapatmaya çalışmak gibi sözel veya sözel olmayan davranışlarınız çocukların kaygılarını daha fazla artıracaktır. Bu nedenle O anda eğer sorduğu soruyu yanıtlamakta güçlük yaşadığınızı fark ediyorsanız, bu sorusunun çok önemli olduğunu söyleyerek konuya dair dikkatini takdir edip ona en doğru yanıtı verebilmek için araştırmaya/düşünmeye, belki babasına veya başka bir aile büyüğüne soracağınızı söyleyip fırsat yaratabilirsiniz.

Endişelerini anlamaya ve gidermeye çalışın

•Çocuğunuzun, geri dönüşler gösteren veya olumsuz olan davranışları olsa bile, sevdiğinizden ve kabul ettiğinizden emin olmasını sağlayın. Kendisini duygusal olarak ifade etmesi için onu yüreklendirin. Korku, öfke ve suçluluk duygularını mümkün olursa kelimelere dökmesine veya bir yastığı yumruklayarak ya da ağlayarak ifade etmesine yardım edin. O duygusal olarak kötü hissettiğinde sizin yapabileceğiniz en önemli yardımın sakin kalmayı başarmak ve onun yaşadığı zorlayıcı duyguları anlamaya çalıştığınızı ve yardımcı olacağınızı hissettirmektir.

Disiplin ve Eğitim

•Olacakları önceden kestirebilme gereksinimi çocukların en temel duygusal ihtiyaçlarındandır. Anne baba olarak ortak bir noktaya ulaşmadan tutarlı olmanız mümkün değildir. Artık bunu yapmanın zamanı gelmiştir. Bir uzlaşmaya varana kadar karşılıklı oturun konuşun ve anlaşın. Çocuk yetiştirmede en iyi sonuçlar açık, mantıklı ve anlamlı kuralların her gün tutarlılıkla verilmesiyle elde edilir. Ne yapmayacağınıza dair hep birlikte ne yapmanız gerektiğine odaklanıp uygulayın. Amaçlar belirleyin ve onlara ulaşmanın yöntemlerini saptayın. Belirlediğiniz kuralları yakından izleyin ve uyanları takdir edip olumlu davranışı pekiştirin. Herkes kendi iyi olduğu alanda önderlik etmelidir. Birbirinizi tutarlılıkla ve bütünlük içinde desteklemelisiniz.
•Tutarlılık için uğraşmak çok kolay bir iş değildir ama mücadele ederseniz olumlu sonuçlarını alacağınıza emin olabilirsiniz.

Ödüller ve Sorumluluklar

•Sorumlukların yapılıp yapılmaması değil ne zaman yapıldığı önemli. Bu noktada uzaktan eğitim sistemi kapsamında çocuklarının eğitim süreci ilk sırada olmalıdır. Okul öncesi ve ilkokullarda okuyan çocukların ailelerine daha büyük sorumluluk düşmektedir. Rehberlik etmeniz önemlidir. Unutmayın ki onları koruyacak ve destekleyecek en yakın kişilersiniz; Onların öğretmenleri değilsiniz ve sadece geçiş dönemi kapsamında yardımcı olmak ekstra sorumluluğunuzdur.•Bunun dışında kalan boş vakitlerde ev içi sorumlulukların paylaşılması buna dair davranış tablolarının hazırlanması ve nelerin günlük sorumluluk olduğunun somutlaştırılması önemlidir. Böylece herkes ne yapması gerektiğini aklında daha rahat tutacak ve yerine getirecektir. Hepinizin bir ekip olduğunu düşünün. Temel sorumlukları yaptıklarında para ile alınacak ödüllerden kaçının.

En önemli ve teşvik edici ödül sözel olarak yapacağınız olumlu davranışın tam ardından fark edip duruma uygun tanımlayıcı takdirdir.

•Ailedeki her bireyin ihtiyaçlarını, görevlerini, aile dayanışması kapsamında ortaya koyduğunuz bütçenizi bilmesi ve buna herkesin aynı sorumlulukla uyması önemlidir. Acil olmayan tüm harcamaları durdurmanızın sizin ve çocuğunuz için faydaları geniştir. En önemlisi de çocuğunuz öncelikle para yönetimini öğrenmesi için önemli bir fırsat yaratacaktır. Çocuğunuza paranız olmadığından istediklerini almayacağınızı söylemek yerine evdeki acil ihtiyaçların sıraya konulması için listeniz doğrultusunda alışveriş planlaması yaptığınızdan bahsedebilirsiniz.

Unutmayın siz bir ailesiniz ve çocuğunuzun açık ve dürüst bir şekilde anne baba olarak aldığınız kararları bilmesi hem onu belirsizlikten arındıracak, sizin kaygılarınızı hafifletecek hem de birbirinize karşı daha anlayışlı olmanızı sağlayacaktır.

Aile konseyinizi oluşturunuz

•Kimi sorunları görüşüp, tartışıp karara bağlamak için toplanan sizin meclisinizi oluşturunuz. Çocuklar ve diğer aile bireyleri için keyifle alacağınız kararları uygulamanız dileğiyle.
Unutmayın, siz de çocuğunuz da stres verici yaşam olaylarıyla başetmeyi ve onu beraberce aşmayı tecrübelerinizi paylaşarak öğrenebilirsiniz.


Başetmekte zorlandığınız durumlarda psikiyatrist ve/veya psikoloji uzmanlarına başvurabileceğinizi unutmayın!

#EvindeKal #HuzurveSağlıklaKal


Sevgiler;

Klinik Psikolog İpek Uçkan

0548 875 13 50

Bu sitede yer alan tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve / veya tedavi amaçlı kullanılamaz.

Kıbrıs Çocuk Ergen Psikiyatri

Kıbrıs Psikolog ve Psikoterapi Merkezi

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Kıbrıs, Psikiyatri, Çocuk ve Ergen

Psikolog

<

Psikoterapi merkezi

Kıbrıs çocuk psikoloğu

Ergen psikoloğu

Kıbrıs oyun terapisi

kıbrıs çocuk ergen psikoterapisi

kıbrıs çocuk ergen psikoloğu

Aile danışmanlığı

Lefkoşa Psikolog

Lefkoşa çocuk ergen psikiyatri

kktc psikolog

kktc çocuk ergen psikiyatri

kktc çocuk ergen psikolog

kktc oyun terapisi

lefkoşa psikiyatri

lefkoşa psikolog